National Parliamentary Debate Association


National Results: 2015

 

 

 

The complete results from the 2015 NPDA Tournament held at Kansas City Kansas Community College and hosted by Professor Darren Elliott. Kansas City CC won the final over SUI. Jazmine of Mercer was top speaker. Concordia University Irvine won the tournament sweeps and Washburn won season sweeps. Full results

Results of Preliminary and Elimination Round Debates

Triple Octofinal Round Results

Concordia EO earned a BYE
Mercer BB earned a BYE
Univ of Texas-Tyler CH earned a BYE
Washburn ML earned a BYE
Oregon EE earned a BYE
Kansas City CC JC earned a BYE
Utah MS (Gov) defeated Whitman TW
Nevada MN (Opp) defeated Cedarville AW
Southern Illinois RS (Gov) defeated Concordia CO
Whitman PR (Opp) defeated Biola PS
Puget Sound SR (Gov) defeated Wheaton EN
Abilene Christian (Opp) defeated Missouri Western MS
Washburn BK (Gov) defeated San Diego State
Univ of Texas-Tyler FH (Opp) defeated Oklahoma City Univ MJ
Rice PR (Opp) defeated Washburn BP
College of Idaho DB (opp) defeated Oregon PM
Oregon RS (Opp) defeated Whitman SH
Concordia VV (Opp) defeated Cal State-Long Beach HO
Lewis & Clark MT (Gov) defeated Texas Tech Univ LR
Cal State-Long Beach (Opp) defeated Concordia DW
Concordia MartWin (Gov) defeated Nevada AE
Pacific ER (Opp) defeated Utah HH
Berkeley LZ (Gov) defeated Pt. Loma Nazarene WG
Boise State CM (Gov) defeated Washington KH
Mercer HP (Gov) defeated Wheaton AS
North Texas MA (Gov) defeated William Jewell CJ
Berkeley YG (Gov) defeated Whitman MS
Kansas City CC GW (Gov) defeated Univ of Texas-Tyler HS
Lewis & Clark MP (Opp) defeated St. Mary’s College TR
El Camino SH (Opp) defeated Pacific BH
William Jewell AH (Gov) defeated Lewis & Clark BP
Pt. Loma Nazarene (Opp) defeated Concordia MarvWin

 

Double Octofinal Round Results

Concordia EO (Opp) defeated Pt. Loma Nazarene MD
Mercer BB (Gov) defeated William Jewell AH
El Camino SH (Gov) defeated Univ of Texas-Tyler CH
Washburn ML (Gov) defeated Lewis & Clark MP
Oregon EE (Opp) defeated Kansas City CC GW
Kansas City CC JC (Gov) defeated Berkeley YG
Utah MS (Opp) defeated North Texas MA
Mercer HP (Opp) defeated Nevada MN
Southern Illinois RS (Opp) defeated Boise State CM
Whitman PR (Gov) defeated Berkeley LZ
Puget Sound SR (Opp) defeated Pacific ER
Abilene Christian SO (Gov) defeated Concordia MartWin
Washburn BK (Opp) defeated Cal State-Long Beach FC
Lewis & Clark MT (Opp) defeated Univ of Texas-Tyler FH
Concordia VV (Gov) defeated Rice PR
College of Idaho DB (Gov) defeated Oregon RS

 

Octofinal Round Results

Concordia EO (Opp) defeated College of Idaho DB
Concordia VV (Opp) defeated Mercer BB
Lewis & Clark MT (Gov) defeated El Camino SH
Washburn ML (Gov) defeated Abilene Christian SO
Oregon EE (Opp) defeated Washburn BK
Kansas City CC JC (Gov) defeated Puget Sound SR
Whitman PR (Gov) defeated Utah MS
Southern Illinois RS (Opp) defeated Mercer HP

 

Quarterfinal Round Results

Southern Illinois RS (Opp) defeated Concordia EO
Whitman PR (Opp) defeated Concordia VV
Kansas City CC JC (Opp) defeated Lewis & Clark MT
Washburn ML (A) (Gov) defeated Oregon EE

 

Semifinal Round Results

Southern Illinois RS (Gov) defeated Washburn ML
Kansas City CC JC (Opp) defeated Whitman PR

The Championship Debate

Kansas City CC JC (Opp) defeated Southern Illinois RS

 

Novice Speaker Award: 1st Place is the Dan Henning Memorial Speaker Award

Place: Name: School:
1st Jazmine Buckley Mercer
2nd Kyle Bligen Mercer
3rd Zane Hashmi Western Washington
4th Adam Kaul McKendree
5th Renny Herbert Western Washington

 

Open Speaker Award: 1st place is the Al Johnson Speaker Award

Place: Name: School:
1st Jazmine Buckley Mercer BB
2nd Sam Cook Univ of Texas-Tyler CH
3rd Alexander Erwig Oregon EE
4th Kyle Bligen/td>

Mercer BB
5th Amanda Ozaki Concordia EO
6th Richard Ewell Concordia EO
7th Duncan Stewart Utah MS
8th Dan Lyon Washburn ML
9th Ian Mikkelsen Washburn ML
10th Lindsey Hancock Mercer HP
11th Cory Nims Nevada MN
12th Steven Hullum Univ of Texas-Tyler CH
13th Josh Rivera Southern Illinois RS
14th Anthony Joseph Kansas City CC JC
15th Matthew Casas Kansas City CC JC
16th Andrew Escalante Oregon EE
17th Margaret Rockey Whitman PR
18th Quintin Brown Washburn BP
19th Sarah Rissberger Puget Sound SR
20th Joyce Schuster Abilene Christian SO

 

 Tournament Team Sweepstakes

Place: School
1st Concordia University Irvine
2nd Washburn University
3rd Whitman College
4th University of Oregon
5th Lewis & Clark College
6th University of Utah
7th University of Texas at Tyler
8th Kansas City Kansas Community College
9th Mercer University
10th University of Nevada, Reno
11th California State University, Long Beach
12th Point Loma Nazarene University
13th El Camino College
14th Biola University
15th University of Washington, Seattle
16th Cedarville University
17th Western Washington University
18th Rice University
19th McKendree University
20th Appalachian State University

 

2-Year Season Sweepstakes

Place: School:
1st Irvine Valley College
2nd Moorpark College
3rd Orange Coast Community College

 

Season Sweepstakes:

Place: School:
1st Washburn
2nd Concordia, Irvine
3rd Whitman
4th Point Loma
5th Lewis & Clark
6th Univ of Utah
7th USAFA
8th Irvine Valley College
9th Univ of Oregon
10th Moorpark
11th Morehouse
12th William Jewell
13th Univ of Puget Sound
14th Grove City College
15th CSU Long Beach
16th Western Washington
17th Orange Coast
18th Abilene Christian
19th Modesto Junior College
20th Univ of Nevada, Reno

 

2-Year College – Tournament Sweepstakes

Place School
1st Kansas City Kansas Community College
2nd El Camino College/td>
3rd Palomar College
4th Lower Columbia College
5th Northwest College

 

 

All-American

Name: School:
Joyce Shuster Abilene Christian
Amanda Ozaki Concordia Irvine
Katherine Early Pacific
Josh Rivera Southern Illinois
Duncan Steward Utah
Dallas Flick UT-Tyler
Doug Addelman Wheaton
Zac Parker Whitman
Stephan Ahal William Jewell